کلویید یا گوشت اضافه چیست ؟ 

هر گاه آسیبی به پوست برسد که موجب التهاب یا زخمی در آن شود مکانیسم طبیعی بدن به ترمیم زخم میپردازد. این سیستم اغلب دقیق عمل میکند

به نحوی که اثر مختصری از زخم ایجاد شده باقی میماند ولی گاهی این پروسه به طور معمول پیش نمیرود و زخم با ایجاد بافتی قرمز و سفت ترمیم میشود که به نام کلویید یا گوشت اضافه شناخته میشود.

کلویید اغلب از زخم اولیه بزرگتر است و گاهی اوقات خارش دارد. دلیل پیدایش کلویید هنوز دقیقاً مشخص نیست کلوئید معمولاً در سیاه پوستان شایعتر است و استعداد به آن ممکن است به صورت خانوادگي ديده شود. در افرادی که مستعد کلویید هستند ممکن است پس از هر نوع آسیب پوستي از جمله بريدگي سوختگي جوش ،صورت گزش حشرات خالکوبي، سوراخ کردن جهت جواهرات و هر نوع جراحي كوچك ایجاد گردد.

از نظر محل پیدایش کلویید (keloid) ممکن است تقریباً در هر جايي از بدن ایجاد شود ولی معمولاً روي سينه شانه ها و لاله هاي گوش به وجود مي آید کلوییدها معمولاً : بي ضررند و به جز مواردیکه خارش ایجاد میکنند مشکل خاصی ندارند هرچند کلوئيدهاي بزرگ ممکن است ظاهر ناخوشايندي داشته باشند و از نظر زیبایی برای بیمار مشکل ساز باشند.

برای درمان کلویید از روشهای درمانی مختلفی میتوان استفاده کرد :

1 استفاده از ژلهای سیلیکونی و فشار درمانی روشهایی هستند که بیمار میتواند در منزل به کار برد

-2 رایج ترین درمان برای کلویید تزریق مکرر آمپولهای کورتونی توسط پزشک است که با فواصل مشخص تزریق میشود. این تزریقها معمولا اندازه و خارش ضایعه را کم میکند.

– بهترین روش برای کاهش حجم و قرمزی ضایعه لیزر PDL میباشد.IPL هم با موفقیت به کار رفته است لیزر در مواردی که اسکار صرفاً قرمز است روش انتخابی میباشد . استفاده همزمان از تزریق داخل ضایعه و لیزر موثرتر از کاربرد هر کدام به تنهایی میباشد.

-4 سرمادرمانی نیز در درمان کلویید موثر است این روش معمولاً همراه تزریق داخل ضایعه به کار میرود معمولاً چند جلسه کرایو تراپی برای درمان لازم است. -5 نهایتاً در صورتی که بیمار به همه روشهای فوق مقاوم باشد باید از جراحی برای درمان کلویید استفاده کرد. قبل و بعد از جراحی باید از تزریق داخل ضایعه و تابش اشعه استفاده کرد تا شانس عود ضایعه به حداقل برسد.

اشتراک گذاری

لوگو پرگار وب
طراحی سایت و سئو سایت توسط پرگار وب

باریخت مرجع زیبایی و سلامت بانوان ایران است. برای مشاهده انواع روتین پوستی و همچنین مشاهده بهترین سالن ها و مراکز زیبایی و همچنین مطالب آموزشی زیبایی و آرایشی و بهداشتی به باریخت مراجعه کنید.